Aktuális belföldi / Szívünk napja 2025
Tájékoztatás
Az online regisztráció lezárult, így ezen a felületen már nincs lehetőség jelentkezni. A szűrések időpontjai (Kardiológiai rizikófaktor szűrés, Metabolikus szűrés és Angiológiai szűrés (érszűkület vizsgálat) teljesen beteltek, ezért a helyszínen sem tudunk további regisztrációt biztosítani.
A rendezvény minden egyéb programjára szeretettel várjuk!
Szívünk Napja – A Szív Világnapja: Fontos üzenet Szegeden is!
Időpont: 2025. szeptember 28.
Helyszín: Szent-Györgyi Albert Agóra (Szeged, Kálvária sugárút 23, 6722)
Szeptember utolsó vasárnapján, a Szívünk Napján, a Magyar Kardiológusok Társasága és a Magyar Nemzeti Szívalapítvány minden évben arra hívja fel a figyelmet, hogy milyen fontos a szívünk egészségére vigyázni, és hogyan érhetjük el mindezt egyszerű életmódbeli változtatásokkal.
A Szív Világszövetsége által indított rendezvény idén is különleges eseményekkel várja a látogatókat Szegeden, az Agórában is. Ez egy remek lehetőség arra, hogy többet megtudjunk a szív- és érrendszeri egészségről, és szakértők segítségével inspirációt nyerjünk egy tudatosabb, egészségesebb életmódhoz.
Az Agórában érdekes előadások, hasznos tanácsok és szórakoztató interaktív programok várják az érdeklődőket. A rendezvény célja, hogy könnyen érthető módon adjon útmutatót ahhoz, hogyan érhetjük el a szívünk számára legjobb állapotot: több mozgással, egészséges táplálkozással és a stressz kezelésével. A programok ingyenesek, így bárki számára elérhetőek!
Csatlakozzon a Szívünk Napjához, és tegye egy lépéssel egészségesebbé az életed! Látogasson el Szegedre, az Agórába, és találkozzon a szívbarát közösséggel!
Csatlakozzon hozzánk a Szívünk Napján, és tegyen egy lépést a szíve egészségéért! Színes, interaktív programjaink várják a kicsiket és nagyokat egyaránt. Ne hagyja ki a lehetőséget, hogy többet tudjon meg a szív és érrendszeri egészség megőrzéséről! A programok ingyenesek azonban némelyikük regisztrációhoz kötött.
Programok a Szívünk Napján
Reggeli szabadtéri programok
Futás az egészségért (regisztráció köteles!)
A futás három kilométeres távon, az Újszegedi Liget Erzsébet liget futópályáján kerül megrendezésre. A résztvevők számára a gyülekezés és bemelegítés 7:30-kor kezdődik az újszegedi híd felőli oldalánál, az indulás pontosan 7:45-kor történik. Kérjük, hogy mindenki időben érkezzen, és viseljen kényelmes sportcipőt, az időjárásnak megfelelő sportruházatot, valamint hozzon magával ivóvizet. Meleg idő esetén javasolt sapka vagy napvédő kiegészítő, esősebb idő esetén pedig esőkabát használata.
“Séta az orvossal” (regisztráció köteles!):
A „Séta az orvossal” program az újszegedi híd felőli oldaláról indul. A résztvevők gyülekezése 8:00-kor, az indulás pedig 8:15-kor történik. A séta az Erzsébet Ligetből indul az Agóráig vezet a következő útvonalon: Öreg híd, Vármúzeum, Színház, Széchenyi tér, Klauzál utca, Dugonics tér, Kálvária sgt. Kérjük, hogy minden résztvevő viseljen kényelmes lábbelit, az időjárásnak megfelelő öltözetet, és hozzon magával ivóvizet.
„Tekerj a szívedért!” – Kerékpározás (regisztráció köteles!)
A kerékpározás az Agórából indul, és 4,8 kilométeres távon halad a kijelölt kerékpáros útvonalon (térképen jelölve). A résztvevők gyülekezése 7:45-kor, az indulás pedig 8:00-kor történik. Kérjük, hogy a résztvevők saját kerékpárral vegyenek részt, amely jó műszaki állapotban van, és használjanak bukósisakot. Kötelező a KRESZ szerinti felszerelés, így első-hátsó lámpa, fényvisszaverő mellény, csengő, valamint sportos ruházat és ivóvíz. A kerékpározás közúti forgalomban zajlik, ezért a közlekedési szabályok betartása minden résztvevő számára kötelező.
Figyelem: A szabadtéri programok időjárásfüggők – eső esetén a futás és a séta sajnos elmarad.
Programok az Agórában
Mozgás és feltöltődés
Jóga (ajánlott regisztráció!)
A jóga nemcsak a test rugalmasságát és erőnlétét javítja, hanem a szív egészségére is jótékony hatással van. A vezetett jógaórák segítenek a test és a lélek harmonizálásában, miközben csökkenthetik a stresszt, ami közvetlenül hozzájárul a szív védelméhez. A légzéskontroll, a nyújtás és a meditatív mozdulatok mind hatékonyan erősítik a keringést, javítják a vérnyomást és elősegítik a nyugodt, egészséges életmód kialakítását.
Időpontok: 10:00–10:30 és 13:30–14:30
A résztvevők számára javasolt kényelmes, szabad mozgást biztosító öltözet.
Kérjük résztvevőinket hozzanak saját jógaszőnyeget, plédet vagy pokrócot.
Zumba (ajánlott regisztráció!)
Mozogjon, pörögjön, és közben javítson szíve állapotán! A Zumba egy szórakoztató és hatékony mozgásformája a szív- és érrendszeri egészség megőrzésének.
Időpont: 11:30–12:00
A résztvevők számára javasolt kényelmes, szabad mozgást biztosító öltözet.
Meditáció (ajánlott regisztráció!)
A meditáció csodálatos eszköz a stressz kezelésére és a szív egészségének megőrzésére. Vegyen részt vezetett meditációnkon, ahol szakértő irányításával megtanulhatja, hogyan kapcsolódhat össze a test és a lélek. A meditáció segít csökkenteni a szívbetegségekhez vezető stresszt, és javítja a keringést, így a rendszeres gyakorlás hozzájárulhat szíve egészségének védelméhez.
Időpont: 15:00–15:45
A résztvevők számára javasolt kényelmes, szabad mozgást biztosító öltözet.
Kérjük résztvevőinket hozzanak saját jógaszőnyeget, plédet vagy pokrócot.
„Tanulj a szívedért!” – Tájékoztató Előadások
Ismerje meg a szív és érrendszerének egészségmegőrzésének legfontosabb aspektusait!
A rendezvény során neves szakértők tartanak előadásokat, amelyek segítenek abban, hogy még tudatosabban védhessük szívünket és érrendszerünket.
Előadások:
9:00-9:15 Ünnepélyes megnyitó
Első szekció: Fókuszban a rehabilitáció
- 9:30-10:00 Mit jelent a kardiológiai rehabilitáció?- Dr. Rajcsány Kitti
- 10:00-10:20 Sikeres életmódváltás története – Horváth Orsolya
Második szekció: Fókuszban a speciális szívbetegségek
- 10:30-10:50 Mit tegyek, ha fáj a mellkasom? – Dr. Ruzsa Zoltán
- 10:50-11:10 Mit jelent az ütőérbetegség, és mit tegyek, ha „kirakatnéző betegségem” van? – Dr. Vass Andrea
- 11:10-11:30 Mit tegyek, ha össze-vissza ver a szívem? – Dr. Sághy László
- 11:30-11:50 Hogyan éljen egy szívműtött beteg? – Dr. Bari Gábor
11:30-11:45 Élő bejelentkezés- Budapesti Szívünk Napja rendezvényről
Harmadik szekció: Fókuszban a prevenció
- 12:00-12:20 Mozgás túlsúllyal, de hogyan? – Máthéné Dr. Köteles Éva
- 12.20-12:50 A magas vérnyomás, cukorbetegség és a vérzsírok szerepe a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában – Dr. Farkas András
- 13:00-13:20- „Miért kérdezget? Küldje már a mentőt!” OMSZ – Dr. Lóczi Gerda
Negyedik szekció: Fókuszban a szívizom betegség (kardiomiopátia) Orvos-beteg találkozó (regisztráció köteles!)
- 13:30-15:30 Fókuszban a szívizom betegség (kardiomiopátia) – Orvos-beteg találkozó
Előadók: Prof. Dr. Sepp Róbert, Dr Takács Hedvig, Dr. Kormányos Árpád, Dr Nagy Viktória, Barabás Zita, Irsai Farkas Ildikó
14:25-15:25 Élő bejelentkezés- Budapesti Szívünk Napja rendezvényről – Szívderítő beszélgetés- Prof. Dr. Szili-Török Tamás, Dr. Ruzsa Zoltán
Egészségügyi szűrések és tanácsadások – Ingyenes szűrés minden érdeklődő számára!
A rendezvény ideje alatt az Agóra épületében nemcsak szűréseken, hanem személyre szabott tanácsadásokon is részt vehetnek az érdeklődők.
Ingyenes szűrések:
- Kardiológiai rizikófaktror szűrés (EKG, vérnyomás-, vércukor- és koleszterinszint-mérés, szívultrahang) regisztráció köteles!
- Metabolikus szűrés (vérnyomás- vércukor- és koleszterinszint-mérés, BMI számítás. testzsír meghatározás) regisztráció köteles!
- Angiológiai szűrés (érszűkület vizsgálat) ajánlott regisztráció!
Ingyenes tanácsadások és tréningek:
- Életmód- és diétás tanácsadás – egészséges táplálkozás, kiegyensúlyozott étrend
- Újraélesztési tréning – Tanulja meg az életmentés alapjait! Ismerje meg az újraélesztés lépéseit szakembereink segítségével! Az oktatás ambu-babán történik, hogy gyakorlatban is elsajátíthassa a szükséges technikákat.
- „Egy utazás a szív körül” – Vedd kézbe a szívet! (interaktív bemutató)
- Keringésjavító torna gyógytornász irányításával és tanácsadással
Fontos információ a szűréseken való résztvevőknek: A pontos eredmények érdekében kérjük, tartsák be az alábbi előírásokat:
A mérések előtt legalább 3–4 órával ne fogyasszanak ételt. Kérjük, aki a szűréseken részt vesz, hogy kényelmes, lazán felhúzható bő ruhában érkezzen, hogy könnyen hozzáférhető legyen a kar és a boka. Az előírás betartása elengedhetetlen ahhoz, hogy a szűrések valós és megbízható képet adjanak egészségi állapotáról.
Gyermekprogramok
A legkisebbeket egész nap változatos, szórakoztató programok várják az Agóra környezetében:
Rajzpályázat – „Egészséges szív – boldog élet”
- Résztvevők: óvodás és általános iskolás gyermekek
- A rajzok leadási határideje: 2025. szeptember 24. (szerda), Szent-Györgyi Albert Agóra
- Kiállítás: A rajzok a Szívünk Napja rendezvény napján, szeptember 28-án kerülnek kiállításra a Szent-Györgyi Albert Agórában
- Díjátadó: szeptember 28-án (vasárnap) 13:00-kor történik a Szent-Györgyi Albert Agórába
Mentősimogató – „Legyél Te is mentős, ülj be a mentőautóba!”
Időpont: 9:00–12:00
A gyerekek testközelből ismerkedhetnek meg a mentőautóval, kipróbálhatják az eszközöket, és játékos formában betekintést nyerhetnek a mentősök munkájába.
Bábszínház
Időpont: 12:00–12:45
A színes, vidám előadás minden korosztály számára élményt nyújt, különösen a kisebb gyermekeknek.
A rendezvény minden programja és szűrővizsgálata ingyenes. Ugyanakkor bizonyos programok esetében előzetes regisztráció szükséges vagy ajánlott, hogy biztosítani tudjuk a helyeket és a gördülékeny lebonyolítást.
A kötelező és ajánlott regisztrációkat jeleztük a programoknál.
Ne hagyja ki a Szívünk Napját – egy napot, ami a szívbarát életmód jegyében telik, rengeteg programmal és lehetőséggel, hogy jobban érezze magát a bőrében, és jobban vigyázzon a szíve egészségére!
Várjuk Önt is, hozza el családját és barátait, hogy együtt tegyünk a szívekért!
A program esetleg változásainak jogát fenntartjuk, és folyamatos frissítéseket közzétesszük weboldalunkon.
Szent-Györgyi Albert Agóra (Szeged, Kálvária sugárút 23, 6722)